سقف‌های وافل جزء معدود سقف‌هایی می‌باشند که نه‌تنها مزایای فنی بسیاری دارند بلکه از نظر زیبایی نیز جزء بهترین سقف‌ها به شمار می‌روند. این در حالی است که متأسفانه برخی از فعالان صنعت ساختمان‌سازی به دلیل آشنایی کم با سقف‌ وافل تصور می‌کنند باید از این نوع سقف‌ها در نقاطی استفاده شود که عدم زیبایی سقف مشکلی به دنبال نداشته باشد.

امروزه متدهای زیادی به وجود آمده است که با استفاده از آن ها می‌توان زیبایی سقف‌های وافل را تا حد زیادی افزایش داد. استفاده از این متدها باعث خواهد شد تا بتوان نمایی لوکس را در بناهای مختلف به وجود آورد و از سقف‌های وافل در هتل‌ها، تالارها، ساختمان‌های مسکونی و بسیاری از بناهای دیگر استفاده نمود.

تزئین سقف‌های وافل تاریخچه‌ای طولانی دارد به‌طوری‌که بسیاری از بناهای تاریخی که در آن ها از سقف‌های وافل استفاده شده، تزیین شده‌اند. با مشاهده آثار تاریخی می‌توان به این موضوع پی برد که استفاده از سقف‌های وافل نه‌تنها باعث ایجاد محدودیت در زیبایی محیط داخلی ساختمان نخواهد شد بلکه به زیبایی هر چه بیشتر آن نیز کمک خواهد کرد.

به علت این که بسیاری از معماران و پیمانکاران به دنبال روش‌هایی مناسب برای تزیین سقف‌های وافل می‌باشند در ادامه تصمیم گرفته‌ایم تا به تزیینات سقف وافل و روش‌های مختلفی که برای نورپردازی این سقف‌ها وجود دارند بپردازیم پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

تزئینات سقف وافل

سقف‌های وافل به‌طورکلی از زیبایی قابل‌توجهی برخوردارند تا جایی که استفاده از آن ها در محیط‌هایی که نیاز به نازک‌کاری ندارند به‌تنهایی باعث افزایش زیبایی بنا خواهد شد. پارکینگ‌ها و اماکن صنعتی از جمله بخش‌هایی می‌باشند که استفاده از سقف وافل در آن ها باعث می‌شود زیبایی بنا افزایش پیدا کند و در آن ها نیاز به تزئینات سقف نخواهد بود.

اگرچه سقف‌های وافل از زیبایی قابل‌توجهی برخوردارند اما در برخی از بخش‌های ساختمان نمی‌توان بدون تزئینات و نازک‌کاری از زیبایی سقف‌ها رضایت داشت. در این اماکن باید با استفاده از روش‌های مختلفی که وجود دارد به تزئین سقف پرداخت و زیبایی آن ها را افزایش داد.

گچ‌بری یکی از رایج‌ترین روش‌هایی است که در بسیاری از ساختمان‌ها برای افزایش زیبایی سقف‌های وافل مورداستفاده قرار می‌گیرد. کچ بری یکی از بهترین متدها برای ساختمان‌ها مسکونی می‌باشد و مزایای زیادی را به وجود می‌آورد. یکی از مهم‌ترین مزایای گچ‌بری این است که با استفاده از آن می‌توان ارتفاع حفره‌های موجود در سقف را کاهش داد و نمایی مناسب‌تر را به وجود آورد.

علاوه بر این با گچ‌بری سقف‌های وافل می‌توان به ایجاد نقش‌های مختلف در سقف‌ها پرداخت و جایگاه مناسبی را برای قراردادن لامپ‌ها در سقف ایجاد نمود. گچ‌بری یکی از ساده‌ترین روش‌هایی است که برای آماده‌سازی نورپردازی مورداستفاده قرار می‌گیرد و در میان فعالان صنعت ساختمان‌سازی جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است.

گزینه دیگری که برای تزیین سقف‌های وافل وجود دارد پیاده‌سازی سقف کاذب می‌باشد. امروزه متریال‌های زیادی وجود دارد که برای ساخت و اجرای سقف‌های کاذب مورداستفاده قرار می‌گیرند تا زیبایی سقف‌ها افزایش یابد.

استفاده از سقف‌های کاذب این امکان را به وجود خواهد آورد تا به بهترین شکل ممکن ظاهر سقف‌های وافل را تغییر داد و به شخصی‌سازی کامل آن پرداخت. ساختمان‌های مسکونی، رستوران‌ها، کافه‌ها و بسیاری از محیط‌های آموزشی گزینه‌ای مناسب برای استفاده از سقف‌های کاذب برای تزیین سقف‌های وافل می‌باشند. خوشبختانه سقف‌های کاذب امکان نورپردازی مناسب را هم فراهم خواهند نمود.

علاوه بر گچ‌بری و استفاده از سقف‌های کاذب برای تزیین سقف‌های وافل گزینه‌های دیگری نیز وجود دارد که پیمانکاران می‌توانند به بررسی آن ها بپردازند. یکی از این گزینه‌ها استفاده از متریال‌های چوبی پوششی می‌باشد که می‌توان با استفاده از آن ها در قسمت‌های مختلف سقف به پنهان نمودن خطوط سقف وافل پرداخت و نمایی فوق‌العاده را ایجاد نمود.

متریال‌های چوبی پوششی را در بسیاری از موارد می‌توان همراه با گچ‌بری پیاده‌سازی نمود. در این صورت این امکان به وجود خواهد آمد تا پیمانکاران به ایجاد نمایی کاملاً منحصربه‌فرد و متفاوت در سقف‌ها بپردازند تا جایی که امکان تشخیص سقف‌های وافل به‌راحتی امکان‌پذیر نباشد.

البته در کنار مواردی که به آن اشاره نمودیم باید به این موضوع توجه داشته باشید که تزیینات سقف‌های وافل تنها به این موارد محدود نخواهد شد و معماران و طراحان داخلی می‌توانند با استفاده از متریال‌ها و ایده‌های خلاقانه زیبایی سقف‌های وافل را افزایش دهند و به ایجاد طرح‌های مختلف در آن ها بپردازند. در ادامه به نورپردازی سقف وافل که یکی از بهترین روش‌ها برای افزایش زیبایی این نوع سقف‌ها می‌باشد خواهیم پرداخت.

نورپردازی سقف وافل

نورپردازی همواره یکی از بهترین روش‌ها برای طراحی داخلی ساختمان بوده است. با استفاده از نورپردازی اصولی می‌توان در کمترین زمان ممکن به افزایش زیبایی محیط داخلی ساختمان پرداخت. یکی از مهم‌ترین مزایای نورپردازی این است که هزینه بسیار کمی را به دنبال خواهد داشت و در برابر سایر روش‌های تزیینی بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر خواهد بود.

باتوجه‌به این که سقف‌های وافل از ساختاری شبکه‌ای برخوردار بوده و در تمامی قسمت‌های خود از حفره برخوردارند می‌توان با استفاده از نورپردازی به ایجاد جلوه‌ای فوق‌العاده در سقف‌ها پرداخت و نمایی بی‌نظیر را ایجاد نمود.

در نورپردازی سقف‌های وافل می‌توان از لامپ‌هایی با نور غیر هم رنگ استفاده کرد تا به ایجاد تضاد در حفره‌های سقف پرداخت. نورپردازی در سقف‌های وافل بهتر است به‌صورت ملایم و نرم انجام شود تا از ایجاد ناهماهنگی در قسمت‌های مختلف سقف جلوگیری شود.

در خصوص نورپردازی سقف‌های وافل باید به این نکته توجه شود که نورپردازی همیشه برای زیبایی انجام نخواهد شد و در بسیاری از موارد کاملاً کاربردی خواهد بود و قاعده ویژه‌ای خواهد داشت که باید آن ها را موردتوجه قرارداد. فضاهای اداری و آموزشی جزء مهم‌ترین امکانی می‌باشند که باید به نورپردازی آن ها توجه ویژه‌ای داشت و میزان نور در آن ها به‌دقت کنترل شود.

تحقیقات مختلف نشان داده است که نور محیط تأثیری مستقیم در بهره‌وری کارمندان به دنبال خواهد داشت بنابراین در محیط اداری که در آن از سقف‌های وافل استفاده می‌شود باید شدت و جهت تابش نور به‌دقت موردتوجه قرار گیرد. بهترین روشی که برای تشخیص شدت نور در محیط‌های مختلف وجود دارد استفاده از استانداردهای موجود بر اساس سیستم اندازه‌گیری Lux می‌باشد.

رعایت سیستم اندازه‌گیری Lux در نورپردازی سقف‌های وافل این امکان را به وجود خواهد آورد تا نور در فاصله مشخص و تعیین شده تابش مناسبی داشته باشد و بتوان بر اثر نورپردازی علاوه بر افزایش زیبایی سقف به تنظیم مناسب نور محیط پرداخت.

نورپردازی سقف‌های وافل در قسمت‌های مختلف خانه باید متفاوت انجام شود. مثلاً آشپزخانه‌ها جزء بخش‌هایی به شمار می‌روند که به نور ملایم‌تری نیاز خواهند داشت اما در عوض نورپردازی در سالن‌های پذیرایی باید به نحوی انجام شود که باعث ایجاد تمایز در بخش‌های مختلف شود.