قالب های وافل در بسیاری از موارد به‌صورت آماده تهیه می‌شوند و می‌توان به‌راحتی آن‌ها را برای سیستم نوین اجرای سقف ساختمانی یعنی سقف وافل کرایه نمود اما برای اجرای پروژه‌های خاص معماران نیاز خواهند داشت تا به سفارش قالب های وافل اختصاصی بپردازند.

عوامل زیادی وجود دارد که باعث می‌شود معماران نیاز به استفاده از قالب های اختصاصی وافل داشته باشند که از میان این عوامل می‌توان به طراحی اختصاصی قالب ها پرداخت.

امروزه با استفاده از نرم‌افزارهای تخصصی مختلفی که وجود دارد می‌توان به‌راحتی قالب های وافل را در شکل‌ها و اندازه‌های مختلف طراحی نمود و در پروژه‌های ساختمان‌سازی به استفاده از آن‌ها پرداخت. این ویژگی این امکان را به وجود آورده است تا با کمترین نازک‌کاری سقف ها را به شکل‌های مختلف پیاده‌سازی نمود.

برای طراحی قالب های وافل از نرم‌افزارهای تخصصی مهندسی عمران و نرم‌افزارهای مدل‌سازی سه‌بعدی استفاده می‌شود. از میان رایج‌ترین نرم‌افزارهایی که دراین‌رابطه استفاده می‌شود می‌توان به SAFE و ETABS اشاره نمود. مهندسان در زمان طراحی قالب ها و سقف های وافل به‌تمامی استانداردها و آیین‌نامه‌های مهندسی توجه ویژه‌ای خواهند داشت.

نرم‌افزارهای تخصصی که برای طراحی قالب ها و سقف های وافل مورداستفاده قرار می‌گیرند این اطمینان را به وجود خواهند آورد تا ایمنی سازه در حداکثر ممکن قرار خواهد داشت. علاوه بر این معماران مطمئن خواهند شد که تمامی آیین‌نامه‌ها در ساخت سقف به‌خوبی رعایت خواهد شد.

طراحی سقف وافل در نرم افزار SAFE

 

کنترل خیز سقف وافل در نرم افزار SAFE

 

دانلود فایل های مورد نیاز طراحی سقف وافل

دانلود فایل کنترل خیز سقف وافل در نرم افزار SAFE